BÜYÜKŞEHİR, KURBAN BAYRAMI HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Logosu

BÜYÜKŞEHİR, KURBAN BAYRAMI HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların Kurban Bayramı’nı rahat, huzurlu ve güvende geçirmeleri için hazırlıklarını tamamladı.

 

   Birtakım sosyal projelerle insanların hayatına dokunan büyükşehir, 4 günlük Kurban Bayramı tatili öncesinde ulaşım, mezarlık ve kurban kesim alanlarına dönük hazırlıklarını bitirdi, önlemlerini aldı, bayramı beklemeye başladı.

OTOBÜSLER VE TRAMVAY ÜCRETSİZ, ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ İNDİRİMLİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüslerle tramvaylar arife günü ve bayramda ücretsiz hizmet verecek, ücretsiz seferlere ek olarak arife günü otobüsler, Balıklı Meydanı’ndan Yeşilkent ve Asri Mezarlığı’na ücretsiz yolcu taşıyacak.

Belediyeye ait otobüs ve tramvaylar arife günü ile bayramın 4.’cü günü saat 24.00’e kadar ücretsiz yolcu taşıyacak. Özel halk otobüsleri ise yolcuları indirimli taşıyacak.

YASİN-İ ŞERİF DAĞITILACAK

Büyükşehir Belediyesi Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Mezarlık Müdürlüğü, merkez ve ilçelerdeki mezarlıklarda ücretsiz Yasin-i Şerif dağıtacak. Orta refüj düzenleme, asfaltlama ve temizlik çalışmalarının yapıldığı mezarlıklarda, 24 saat Kur-an'ı Kerim okunacak. Mezarlığın 1 numaralı kapı girişinde şikayet ve öneri çadırı kurulacak. Güvenliğin artırılacağı mezarlık ziyaretinde bulunan vatandaşlar, Mezarlık Bilgi Edinme Sistemi (MEBİS) yardımıyla yönlendirilecek.

“KURBAN YAKALAMA TİMİ” GÖREVİNE DEVAM EDECEK

Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından kaçan kurbanları yakalamak için aralarında veterinerlerin de bulunduğu “Kurban Yakalama Timi” bayramda görevinin başında olacak. Bayram süresince 20 kişilik ekiple hizmet verecek tim, kaçan kurbanları iğneyle uyuşturacak veya kurbanı yakalayarak sahiplerine teslim edecek. Öte yandan başkanlık, Nizip Mezbası’nda bayram boyunca küçük ve büyükbaş kurban kesimi yapacak.

ZABITA DENETİMLERİ SIKLAŞTIRACAK

Vatandaşlar arife günü dahil bayram sonuna kadar “Alo 153” hattından görevli ekibe ulaşabilecek. Ekip, talepler doğrultusunda vatandaşlara yardım edecek. Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren motorize, mobil, sivil ve resmi ekipler; dilenci, seyyar satıcı, izinsiz işportacılara karşı tedbirler almaya devam edecek. Vatandaşın alışveriş yaptığı işletmelerde rutin denetlemelerin dışında, satılan ürünler ve satış ortamlarında denetimler sıklaştırılacak. Zabıta ekipleri, yaya bölgelerinde alışveriş yoğunluğu göz önünde bulundurarak, bayrama kadar 24 saat boyunca herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için görevlendirilecek. Belirlenen kurban kesim alanları dışında park yerleri, kentin ana arterleri özellikle caddeyle sokaklarda kesimlerin olmaması için denetimler artırılacak. Kale civarı, dere kenarı ve diğer caddelerde kelle ütülmemesi, kaldırımlarda deri alım satımı yapılmaması konusunda vatandaşların daha duyarlı olması istendi. Belirtilen hususlara uymayan ve çevre kirliliğine sebebiyet verenler hakkında yasal işlem yapılacak.

PARKOMATLAR BAYRAM SÜRESİNCE ÜCRETSİZ

Vatandaşların kent içerisinde parklama konusunda sıkıntı yaşamaması için parkomat alanları, bayram süresince ücretsiz olacak. Zabıta Daire Başkanlığı Trafik Şube Müdürlüğü bayramda ulaşımla ilgili herhangi bir sorun yaşanmaması, bayram süresince toplu ulaşım hatlarında aksaklık oluşmaması konusunda tedbirini aldı.

 

Bu Haber 2019-08-08 11:33:35 Tarihinde Eklenmiştir.Bazı Projeler

Haberler

 • GAZİANTEP, YAVUZ BİNGÖL'LE COŞTU

      Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep'i Geliştirme Vakfı (GAGEV) işbirliğinde gerçekleştirilen GastroANTEP Festivali etkinlikleri kapsamında müzisyen Yavuz Bingöl konser verdi. Festival Park'ta organize edi

 • ÜNLÜ AŞÇI ARDA TÜRKMEN'DEN GAZİANTEP ÜRÜNLERİNE TAM NOT

     ŞAHİN: DÜNYANIN LEZZET BAŞKENTİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ Moderatörlüğünü Gökmen Sözen’in üstlendiği “Arda Türkmen ile Yüz Yüze” konulu panele katılan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şa

 • GASTROANTEP FESTİVALİ GAZİANTEP'E ÇOK YAKIŞTI

     Güneşten, topraktan ve tarihten gelen yerel lezzeti tüm Dünya’ya tanıtmak amacıyla gastronomisini tüm Dünya’ya tanıtmayı amaçlayan Gazi şehir, GastroANTEP Festivali için tek vücut oldu. Dünyaca ünlü Michelin y

 • BAŞKAN ŞAHİN, GASTROANTEP FESTİVALİ'Nİ BİBER HASADIYLA AÇTI

     Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde 60 dönüm alanda yapılan biber hasadı ve kuruluk gezisiyle başlayan festivale; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Nurdağı Belediye Başkanı Ökke