GAZİANTEPLİ GENÇLER "15 TEMMUZ RUHUNU" YERİNDE YAŞADILAR
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Logosu

GAZİANTEPLİ GENÇLER "15 TEMMUZ RUHUNU" YERİNDE YAŞADILAR

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı; “15 Temmuz Ruhunu” gençlere yaşatmak, doğru mesajlarla onları bilgilendirmek, vatan hainlerinin yapmış olduklarını yerinde görmek, kendi öz değerlerimize sahip çıkarak bilinçli bir davranış ve tutum içinde milli ve manevi duyguların pekiştirilmesi amacıyla bu yıl ilk defa ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Şehitleri Anma’ gezisi düzenledi.

 

   İl ve ilçelere bağlı milli eğitim okullarının 10. sınıflarında okuyan ve bu yıl sonunu birincilikle bitiren 158 öğrenciyi hem ödüllendirmek hem de manevi değerleri katmak amacıyla Ankara ve İstanbul’a gezi yapıldı.

Öncellikle 15 temmuzun gününün mimarlarından Şehit Ömer Halisdemir’in kabrini ziyaret etmek için Niğde’nin Bor ilçesinin Çukurca Köyü’ne gidildi. 

Şehidin kabri başında duygulu anlar yaşanyan öğrenciler, dualar eşliğinde helallik istediler. Bu kısa ziyaretin ardından Ankara’ya geçen öğrenci topluluğu Ankara turunda; merkezi yönetimi yerinde görmek için Türkiye Büyük Millet Meclisini gezme imkânı buldular. Rehber eşliğinde meclis salonlarını gezen grup, 15 Temmuz gecesi bombalanan ve şuan ilk günkü gibi muhafaza edilen yerler tek tek gösterildi.

Akabinde Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü’nün Şehit Cuma Dağ Tabiat Tarihi Müzesi ziyaret edildi. Kısa bir yemek molasından sonra Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatğahı olan Anıtkabir’e gidildi. Anıt Mezar önüne varıldığında, askerlerin nöbet değişimi saatine denk gelen öğrencilerin meraklı bakışları görülmeye değerdi.

Beştepe Millet Camii ve Kültür Merkezi’ni de ziyaret eden öğrenciler, darbede zarar gören araçların sergilendiği alanı gezerken şaşkınlıkları ve üzüntüleri gözlerinden okunuyordu.

Kısa bir Ankara Kalesi civarı ve Hamamönü gezintisini bireysel olarak yapan geçler, İstiklal Marşımızın yazıldığı ve şuan Mehmed Âkif Ersoy Müzesi olarak kullanılan Tâceddin Dergâhını da ziyaret ettiler.

Ankara’dan ayrılmadan önce panoramik tur (Ulus, Tandoğan, Kızılay, Kuğulu Park çevresi, Gençlik Park çevresi ve bakanlık binaları) yapılarak belli noktaların akılda kalmaları sağlandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜLER

Daha sonra İstanbul’a geçen grup, İstanbul gezisine 1453 Panoramik Müze ile başladı. Daha sonra Sultan Ahmet Camii ve Ayasofya Müzesi ziyaretleri ile devam edildi.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü, 15 Temmuz Şehitler Abidesi ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı görme mutluluğunu yaşan öğrenciler, ayaküstü sohbet imkânı da buldular.

İstanbul gezisinin sonuna doğru 15 Temmuz Şehitler Derneği’nin düzenlediği “15 Temmuz Gazisi Buluşma” programına katılan gençlerimiz Gazi Abdullah Ersoy ile birebir sohbet etme imkânı buldular. Hüzünlü anların da yaşandığı programda vatan, bayrak ve millet aşkı gençlerde iyice perçinleşti.

Üç günlük gezinin sonunda Gaziantep’e doğru hareket eden öğrenci grubu, akıllarından silinmeyeceği ve hep güzel bir anı olarak kalacağı milli ve manevi gezinin sonunu Gaziantep İstasyon Meydanı'nda bulunan İstasyon Parkı’nın içerisindeki 15 Temmuz Demokrasi Müzesi turuyla sonlandırdı.

Katılımcıların Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür mektupları yazmaları gezinin önemini bir kere daha hissettirdi. Geziye katılan öğrencilere, gezinin planlanması ve tamamlanması için emek veren personellere teşekkür eden Gençlik ve Spor Daire Başkanı Zekeriya Efiloğlu, bu tür etkinliklerin devam edeceğini dile getirdi.

 

Bu Haber 2019-07-19 11:11:06 Tarihinde Eklenmiştir.Bazı Projeler

 • BÜYÜKŞEHİR KESİMHANESİ BAYRAMA HAZIR

     Nizip’te bulunan ancak çevre il ve ilçelerden kurban kesmeye gelen vatandaşlar için hizmet veren Nizip mezbahanesi tüm temizlik, makina bakım ve onarımını tamamlayarak kurban bayramını beklemeye başladı. Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmet

 • 13 ODALI GAZİ KONUK EVİ, TÖRENLE AÇILDI

     Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü’nce restorasyonu tamamlanan Gazi Konuk Evi, Antep Evi kültürünü canlandıracak. ŞAHİN: BU GÜZEL MEKÂNA KİMLİK KATMIŞ OLD

 • GAZİANTEP'İN KATI ATIK YÖNETİMİ MASAYA YATIRILDI

     Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’ndan (UNDP), Büyükşehir Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Çevre İl Müdürlüğü’nden ye

 • GAZİANTEP GASTRONOMİSİ, GASTROANTEP FESTİVALİ'YLE YENİDEN DÜNYA SAHNESİNDE

     Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep'i Geliştirme Vakfı (GAGEV) iş birliğinde 12-15 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 2’nci Gastroantep Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali Tanıtım Toplantısı gerçekle

Haberler

 • DÜZBAĞ'IN SUYU ŞEHRE VERİLDİ

     Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, içme suyu ihtiyacının yüzde 73'ünü 52 kilometre uzaklıktaki Kahramanmaraş'taki Kartalkaya Barajı'ndan, yüzde 21'ini 42

 • GENÇ BASKETBOLCULAR BÜYÜKŞEHİR'DE YETİŞİYOR

     Kentin değişik alanında açtığı basketbol kursları ile genç nesilleri basketbolla buluşturan Büyükşehir Belediyesi, 6 noktada binlerce genç basketbolcu adayına kurs veriyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Talat Ö

 • BÜYÜKŞEHİR'İN EV SAHİPLİĞİNDE TENİS ŞAMPİYONASI BAŞLADI

     Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl kısa sürede tamamlanan Mehmet Şimşek Tenis Kompleksi, 08-15 Eylül 2018 tarihinde organize edilen TEB 16 Yaş Türkiye Tenis Şampiyonası’ndan sonra ikinci en önemli şampiyonaya ev sahipliği yap

 • KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ DÜZBAĞ MÜJDESİ

     ŞAHİN: ÇOK GÜZEL VE ÇOK ÖZEL BİR AİLEYİZ Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen bayramlaşma töreninde konuşan Şahin, “Dünya’nın en eski belediyelerinden birisiyiz. 2 milyon bize emanet. &nb