Müzeler / Gaziantep Büyükşehir Belediyesi

Müzeler

15 TEMMUZ DEMOKRASİ MÜZESİ

Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Müzesi, 15 Temmuz 2016 kalkışma gecesinde an ve an neler olduğuna dair görüntüler içermekte ve milli şahitliğimizin bir nişanesi olarak Gaziantep İstasyon Parkı içerisinde halkımızın hizmetine sunulmaktadır. Özgür bir Türkiye için canlarını ortaya koyan Şehit ve Gazilerimizin aziz hatıralarını yaşatmak amacıyla kurulan “15 Temmuz Demokrasi Müzesi” yaşanan tarihe tam içinden şahit olma duygusunu yansıtmaktadır. Müze, 15 Temmuz 2016 gecesi, tankların köprüyü kapatmasından başlayarak kalkışmanın bastırılmasına kadar ki süreci dakika dakika; onlarca telefon, tablet, TV ve güvenlik monitörleri yardımı ile anlatmaktadır. Ayrıca müzede şehitlerimizin isimlerin in yer aldığı anıt duvar bulunmaktadır.

Adres: Yaprak Mahallesi Zafer Cad. No: 55 27080 (İstasyon Parkı İçi) 

ALİ İHSAN GÖĞÜŞ MÜZESİ VE GAZİANTEP ARAŞTIRMALARI MERKEZİ

Gaziantep’in en eski yerleşim yerlerinden tarihi Bey Mahallesi’nde tarihi bir Antep evi olan bina, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmiş ve Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanlarından Ali İhsan Göğüş’ün kızı olan gazeteci–yazar Zeynep Göğüş tarafından düzenlenerek 2014 yılında hizmete açılmıştır. Gaziantep’in önemli simalarından olan ve XII, XIII, XIV. Dönemlerde Gaziantep milletvekilliği yapan tarihçi-gazeteci Ali İhsan Göğüş’ün adını taşıyan müzede, Ali İhsan Göğüş’ün kişisel eşyaları yer almaktadır. Biyografi müze olma özelliğini taşıyan mekânda, Ali İhsan Göğüş’ün milletvekilliği, bakanlığı, gazeteciliği ve sosyal hayattaki yaşantısını anlatan eşyalar teşhir edilmektedir. Müzede ayrıca Ali İhsan Göğüş’ün kendi kütüphanesinden bağışlanmış kitaplardan oluşturulan bir galeri bulunmaktadır. Müzenin teras katında ise nezih bir ortamda, tarihi Antep evi dokusu içerisinde bir de kafeteryası bulunmaktadır.

Telefon: (0342) 211 12 00 - 4942

Adres: Bey Mahallesi Ali Özalgın Sokak No: 9

ATATÜRK ANI MÜZESİ

26 Ocak 1933 tarihinde Gaziantep’i ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dönemin Valisi Lütfi Bey ve Belediye Başkanı Hamdi Kutlar’ın teklifi ve il meclisinin kararıyla tarihi “Bey Mahallesi” nüfusuna kayıt edilmiştir. O günden beri Gazianteplilerin fahri hemşehrisi olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hatıralarını yaşatmak üzere nüfusa kayıtlı olduğu tarihi Bey Mahallesi’nde, tarihi Antep evinde,2013 yılında hizmete açılan Atatürk Anı Müzesi’nde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Gaziantep’i ziyareti sırasında kullandığı eşyalar ile dönemin Gaziantep’i, Gaziantep Savunması, hem eserlerle hem de görsel sunumlarla teşhir edilmektedir. Bununla birlikte geniş araştırma imkânı sunan Atatürk Araştırma Kitaplığı, zengin içeriğiyle her türlü bilgiye ulaşma imkânı sağlamaktadır. Müzede ayrıca Atatürk temalı bir de hediyelik eşya bölümü bulunmaktadır.

Telefon: (0342) 211 12 00 - 4940

Adres: Bey Mahallesi Ali Özalgın Sokak No: 4

 

 

BAYAZHAN KENT MÜZESİ

Bir tütün tüccarı olan Bayaz Ahmet Efendi tarafından 1909 yılında yaptırılan Bayazhan; Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, Gaziantep kent kültürü ve tarihinin tanıtılması amacıyla müze haline getirilerek 2009 yılında hizmete açılmıştır.

Bayazhan Kent Müzesi’nde Gaziantep’in tarihi, turistik yerleri, doğal güzellikleri, ekonomisi, el sanatları ve mutfak kültürü hakkında ziyaretçilerin bilgi alarak şehri tanımaları sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra, Gaziantep’in yöresel el sanatlarından kutnu, sedef, bakır işlemeciliği gibi sanatların icrası tematik bölümlerde mankenlerce teşhir edilmektedir. Müzede ayrıca;kardeş şehirler teşhir salonu, sergi mekânları, kentin önemli mimari yapılarının maketleri bulunmaktadır.

Telefon: (0342) 220 08 88

Adres: Akyol Mah. Atatürk Bulv. No:119/B

FACEBOOK: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Müzeleri ve Kütüphaneleri

INSTAGRAM: gbbmuzelerivekutuphaneleri

EMİNE GÖĞÜŞ MUTFAK MÜZESİ

Gaziantep Kalesi’nin Güneyinde bulunan Göğüş Konağı, tarihi doku içerisinde 1904 yılında yapılmış olup aynı zamanda Türkiye’nin ilk Turizm ve Tanıtma Bakanlarından olan Ali İhsan Göğüş Bey’in doğduğu evdir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan konak, 2008 yılında hizmete açılmıştır. Gaziantep mutfak kültürünü tanıtmayı amaçlayan, Gaziantep mutfağında kullanılan araç ve gereçlerin teşhir edildiği ve unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerin görseller halinde sergilendiği Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Türkiye’de kurulmuş ilk mutfak müzesi olma özelliğine de sahiptir. Dünyada şehir adıyla anılan tek mutfak Gaziantep mutfağıdır. Müzede, Antep mutfağında bulunan yemek malzemelerinden mutfak araç gereçlerine, yöresel yemeklerden içeceklere, pişirme yöntemlerinden hazırlanışına ve erzakların saklanmasına varıncaya değin mutfak kültürü anlatılmaktadır.

Telefon: (0342) 232 66 16

 Adres:  Karagöz Mah. Sadık Dai Sok. No:16 /A

FISTIK MÜZESİ

 

 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafında 21 Eylül 2018 tarihinde Gastronomi Festivalinde açılan Fıstık Müzesi dünyada ilk ve tek olma özelliğine sahiptir. İçerisinde fıstığın tarihçesi, aşılaması, hasadı, çeşitleri ve kullanım alanlarının yanı sıra hareket eden heykellerle fıstık kültürünün anlatıldığı bir müzedir. Ayrıca bulunduğu arazi Fıstık Araştırma Merkezine yakın olduğu için fıstık ağaçlarını doğal ortamlarında da görme imkânı sağlar.

1997 yılında coğrafi işaret tescili yaptıran Gaziantep Antep Fıstığını en iyi şekilde değerlendirmeyi bilmiştir.

 

Adres: Fidanlık Mah. 14 Nolu Cad. No: 14/5 (Fıstık Parkı İçi)

Çalışma Saatleri: Haftanın 7 günü 08:30 – 17:30

FACEBOOK: Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Müzeleri ve Kütüphaneleri

INSTAGRAM: gbbmuzelerivekutuphaneleri

GAZİANTEP SAVUNMASI VE KAHRAMANLIK PANORAMASI MÜZESİ

Gaziantep Kalesi içerisinde yer alan galeri, 2009 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından İstiklal Savaşı’nda kahramanca verilen mücadelenin anlatıldığı “Kahramanlık Panorama Müzesi” olarak hizmete açılmıştır.

10 ay 9 gün süren işgalde, kahramanca şehrini savunan Gaziantep halkının bu destansı zaferi görkemli Gaziantep Kalesi’nin gizemli galerisinde anlatılmaktadır. Antep Savunmasının teşkilat yapısı, cepheler ve abide şahsiyetlerin kronolojik olarak resimler, rölyefler, heykeller, sunumlar ve maketlerle anlatıldığı galeri içerisinde, 79 pano, 41 rölyef, 52 heykel, 13 büst, 125 portre rölyefi ile bu mücadele ayrıntılı biçimde anlatılmaktadır.

Telefon: (0342) 232 66 16

Adres: Gaziantep Kale İçi

HAMAM MÜZESİ

Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisi olan yapı, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin hamam bölümü olarak hizmet vermiştir. Vakfiyesine göre 1577 tarihinde yapıldığı anlaşılmaktadır. Paşa Hamamı olarak uzun yıllar hizmet veren yapı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında restorasyonu tamamlanarak, Gaziantep hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürülmüştür.

Aslına sadık kalınarak teşhir edilen hamamda; soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri, Halûk Perk koleksiyonundan hamam araç ve gereçleri, hamam adetleri, balmumu heykeller ve maketlerle canlandırılmıştır.

Telefon: (0342) 232 66 16

Adres:  Karagöz Mah. Sadık Dai Sok. No:18

GAZİANTEP OYUN VE OYUNCAK MÜZESİ

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi Gaziantep’in tarihi Bey Mahallesi’nde tarihî bir Antep evinde yer almaktadır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanarak 2013 yılında hizmete açılan müze, Türkiye’de bulunan dört Oyuncak Müzesi’nden birisidir.

Geniş bir oyuncak koleksiyonuna sahip olan müzede, 1700-1990 yıllarına ait el yapımı oyuncakların yanı sıra serilerinin ilk üretimi olan çizgi film, sinema filmi ve masal karakterlerinin bulunduğu 700 yakın oyuncak, 8 ayrı galeride teşhir edilmektedir. Bunun yanı sıra müzede dünya çocukları temalı iki katlı mağara ve çocuklar için oyuncak atölyeleri ve çeşitli etkinlikler düzenlenen bölüm bulunmaktadır.

Telefon: (0342) 220 15 51

Adres: Bey Mahallesi Ali Özalgın Sokak No: 7

Çalışma Saatleri : Haftanın 7 günü 08:30 – 17:30

PANORAMA 25 ARALIK

 

Anadolu’nun kadim şehri Gaziantep, 17 Aralık 1918 tarihinde önce İngilizlerin, 15 Eylül 1919 tarihinde ise Fransızların işgaline uğradı. Yaklaşık 36 ay süren işgaller zincirinin ardından 25 Aralık 1921’de destansı savunma ile düşman işgalinden kurtulan Antep’e, takdire şayan savunması sırasında 8 Şubat 1921’de TBMM tarafından Gazilik unvanı verildi.

Tarihte eşine az rastlanan bir savunma örneği olan Gaziantep Harbi, Türk halkının birlik, beraberlik ve dayanışma halinde namüsait şartlarda bile vatanı, millet ve bağımsızlığı için neleri başarabileceğinin güzel bir örneğidir. İşte bu sebeple destansı savunmayı gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Panorama 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi çalışmalarını başlatmış olup, süratle devam ettirmektedir. Alanında dünyada ilk olacak bu müze, yaklaşık 14 bin m2 bir alana, 12 metre yüksekliğinde ve 120 metre uzunluğunda bir adet tam panoramik resim, 3 adet diorama ve 13 adet tablodan oluşmaktadır. Panoramanın dışında müze teşhir alanı ile de Antep savunması dönemi görsel unsurlar ile de desteklenecektir. 

 

Bununla birlikte müze de,

-Gaziantep tarihini araştırma enstitüsü

- Konferans Salonu

- Hediyelik eşya satış mağazaları

- Çocuk oyun alanları

- Sinevizyon odası

- Cafe ve Restoranlar yer almaktadır.

Adres: Sefer Paşa Mahallesi Dere Kenarı Sokak

 Bazı Projeler

Haberler