HIZLI ERİŞİM
07.08.2015

ŞARKI SÖYLEYİP, ORYANTAL OYNAYAN FOK GÖSTERİLERİNE YOĞUN İLGİ

   Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi’ndeki fokların gösterileri yoğun ilgi görüyor.

Yaklaşık 3 yıl önce Urguay’dan getirilen fokların birbirinden ilginç hareket ve şovları yurt içi ve yurt dışından gelen binlerce kişi tarafından izlendi.

Havuzun içerisinde 3 metrelik yükseklikteki toplara kafa vurup, çemberin içerisinde geçen foklar, eğiticisinin eşliğinde notaları ezberleyip şarkı söylüyor.

Gösteride akrobasi hareketleri ve çeşitli gösterileriyle izleyenleri büyüleyen foklar, ayrıca şarkı eşliğinde oryantal oynuyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma Daire Başkanı Celal Özsöyler, yaptığı açıklamada, gösterileriyle herkesin ilgi odağı olan fokların beslenmesine ve bakımına büyük özen gösterdiklerini söyledi.

GÖSTERİLER PAZARTESİ HARİÇ HER GÜN SAAT 14.30’DA YAPILIYOR

Yaklaşık 3 yıl önce açılan fok evindeki fokların gösterilerinin devam ettiğini belirten Özsöyler, şöyle konuştu:

“Binlerce ziyaretçi fokların eşsiz gösterisini büyük bir heyecanla izliyor. Buradaki gösteriler özellikle çocukların ilgisini çekse de büyüklerinde hayranlıkla izlediği bir gösteri. Gösteriler sırasında çocuklar foklara bire bir dokunarak bu hayvanları tanıma fırsatı buluyor. Bu gösteriler tabi ki bizim ziyaretçi sayımızı da her geçen gün artırıyor. Foklar içinde her türlü detayı daha önceden düşünmüştük zaten. Şuanda yaşadıkları barınakları ve gösteri yaptıkları havuz tamamen doğal bir ortamdan oluşuyor.”

Fok evinin ilk kez Gaziantep’te yapıldığını da ifade eden Özsöyler, bazı turistik tesislerde de bu tür gösterilerin yapıldığını ancak hayvanat bahçesi olarak Türkiye’de bu konuda bir ilki başardıklarını kaydetti.  

Foklardan Sirkus’un doğum yaptığını ve yavru foka yapılan anket sonucunda “Fıstık” adını verdiklerini dile getiren Özsöyler, “Foklarımızın buradaki eşsiz gösterileri yurt içinden ve yurt dışından gelen binlerce ziyaretçi tarafından izleniyor” dedi.

 

Özsöyler, fok gösterilerinin pazartesi hariç her gün saat 14.30’da yapıldığının sözlerini ekledi.