HIZLI ERİŞİM
30.09.2019

"ÇOCUĞUM HAKLIYIM!" GAZİANTEP'TE!

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, çocuk kütüphanelerinde gerçekleştirdiği etkinlik ve faaliyetlere bir yenisini daha ekledi.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 30. yılında, çocuklara hak ve sorumluluklarını öğretmek amacıyla geliştirilen “Çocuğum Haklıyım!” oyuncağı Gaziantep Hasan Celal Güzel Millet Bahçesi Çocuk Kütüphanesinde yerini aldı.

Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı, Kütüphaneler ve Müzeler Şube Müdürlüğüne bağlı hizmet vermekte olan çocuk kütüphanesinde; çocuklara farkındalık kazandıracak olan oyuncağın kurulumundan sonra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Veli Erdem Güzelbey’in katılımıyla açılış gerçekleşti.

Çocukların kendi hak, özgürlük ve sorumluluklarını ve birlikte yaşadığı diğer insanların hak, özgürlük ve sorumluluklarını öğrenmesi amacıyla Dr. Aslıhan Öztezel ve Cem Erutku tarafından tasarlanan oyuncakları çocuklar büyük bir sevinç ile karşıladı.

ÇOCUKLAR HEM HAKLARINI ÖĞRENECEK HEM EĞLENECEK!

Proje ekibinden Dr. Aslıhan Öztezel, Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşmede yer alan eğitim, sosyal güvenlik, uyuşturucu kullanımından korunma gibi hakların Türkiye’de çocuklar tarafından bilinmediğini dile getirdi. Küçük yaştaki çocukların bilmesi gereken hakları, kolay yolla öğretebilmek amacıyla üzerinde hakların yazılı olduğu 16 ahşap küpü eşleştirmeye dayalı bir oyuncak tasarladığını, bu oyuncakları BM’nin satın aldığını ve çeşitli şehirlerde kurulacağını sözlerine ekledi.  Çevre dostu ve sağlığa zarar vermeyen materyallerden yapıldığı belirtilen oyuncakların, hedef kitlesinin 6-12 yaş arası çocuklar olduğu belirtildi.

Açılışın ardından oyuncaklarla buluşan çocuklar, hem eğitici hem de eğlenceli vakit geçirdi.