HIZLI ERİŞİM
10.11.2019

ÇOCUK KÜTÜPHANELERİNDE "MESLEKLERİ TANIYORUM"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde açılan Çocuk Kütüphaneler faaliyetlerine tüm hızıyla devam ediyor.

Kütüphaneler ve Müzeler Şube Müdürlüğüne bağlı, Türkiye’nin ilk “Uygulamalı Çocuk Kütüphanesi” modeli Gaziantep’te üç farklı bölgede hizmet vermeye devam etmektedir. Kütüphanelerin eğitim ve öğretim kurumlarının tamamlayıcısı olma rolü ile hareket eden Büyükşehir Belediyesi; çocukları kitap okumaya özendirerek, sosyal ve kişisel gelişimlerine doğrudan katkı sağlamayı amaçlamıştır. Bu bakış açısıyla çocuk kütüphanelerinde,  masal okuma saatleri, meslek tanıtım günleri, resim, mozaik, müzik atölyeleriyle kitaplarda ki mesajlar uygulamalı hale getirilmektedir.

30 BİN ÇOCUK MESLEKLERLE TANIŞTI!

Çocuk Kütüphaneleri, açıldığı günden bu yana “Meslekleri Tanıyorum” etkinliği kapsamında birçok meslek grubunu çocuklar ile buluşturuyor. Polis, itfaiyeci, hemşire, diyetisyen, doktor, diş hekimi, acil tıp teknisyenleri, zabıta, jandarma ve AFAD gibi birçok meslek sahibi bilgi ve deneyimlerini çocuklar ile paylaşıyor. Sokakta, hastanede,  günlük yaşantısında gördüğü bu meslek gruplarının, toplumda üstelendikleri rolleri kavrayarak, ileride seçecekleri meslekleri ve hedefleri için küçük yaşta farkındalık kazanmaları sağlanıyor.

Çocuklar meslekler ile ilgili bilgi sahibi olurken, küçük oyunlarla da meslekleri deneyimleme fırsatı buluyorlar. “Meslekleri Tanıyorum” etkinliği üç farklı çocuk kütüphanesinde bugüne kadar 1.023 seansta 29.123 çocuğun katılımıyla gerçekleşti. Her hafta farklı meslek gruplarıyla da yapılmaya devam etmektedir.