HIZLI ERİŞİM
19.09.2019

KATAR'DAN GELEN GAZETECİLER İLE GAZİANTEP TURU

THY işbirliği ile Gaziantep’i ziyarete gelen Katarlı Gazetecilere Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından, iki gün boyunca Gaziantep tanıtım gezileri düzenlendi.

Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Oya Alpay, Gaziantep’e gelen Katarlı gazeteciler ile bir araya gelerek, sanayiden, gastronomiye, tarihi ve turistik zenginliklerinden ekonomik anlamda işbirliğine kadar Gaziantep’le ilgili pek çok konuda Katarlı gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Gaziantep, turizm anlamında Türkiye’nin önemli merkezlerinden biri” diyerek, “Bizim önemli antik kentlerimiz mevcut. Zeugma Antik Kenti ve bu kentten çıkarılan eserlerin sergilendiği Zeugma Mozaik Müzemiz var. Burası döneminde en gelişmiş mozaiklerin yapıldığı bir merkez. Dünyanın ilk heykel atölyesi olan Yesemek Açık Hava Müzesi yine önemli antik kentlerimizden bir diğeri. Ortadoğu haritasının şekillendiği Karkamış Antik Kentimiz var. Fırat ve Rumkale önemli doğal ve kültürel zenginliklerimizden.  Şu anki planlarımız arasında Rumkale’de Kapadokya’da olduğu gibi balonlar uçurmak.  Nevşehir ile Gaziantep arasında uçak seferleri olacak, oraya gelen turist Gaziantep’e de gelecek. Hayvanat bahçesi ve müzelerimiz görülmeye değer önemli merkezlerimiz arasında yer almaktadır. Ama insanlar buraya daha çok yemek yemeye gelecek. Buranın baharatlarının her biri ayrı bir derde deva. Güneşi, toprağı çok verimli. Burası Gastronomi şehri Gaziantep” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı  tarafından organize edilen Gaziantep tanıtım gezisi kapsamında, Bey Mahallesi, Bakırcılar Çarşısı, Zeugma Mozaik Müzesi ile Rumkale ve Halfeti gezileri düzenlenerek, Katarlı Gazetecilere Gaziantep tanıtıldı.